Juveelid ja juveliirid

Esimesest päevast peale Indias näen ja imestan ma juveelipoodide rohkuse üle. Iga teise ukse taga tänava ääres on mõni juveeli- või ehteäri. Kuidas nad küll ära elavad? Järelikult elavad, sest muidu nad ju sellise tihedusega ei hiilgaks. Päevast päeva neist möödudes ja tervitusi vahetades uksel lehvitava müüja? või juveliiriga hakkas minus tekkima huvi kas? kuidas? miks? mis ajast? ja kõik need teised küsimused. 

Alles see oli kui ma projekte kirjutades kohaliku käsitöö ja turismi kokkusaamise võimalusi lahkasin ja selleks igasugu analüüse lugesin ja tegin. Eks analoogsed küsimused kerkivad ikka veel vahel üles. Ja nüüd ma siis näen lõpuks kus ja kuidas õitseb meeste käsitöö, kusjuures see elab siin kohas ainult turismist ja meistrid ise on oma elukorraldusega, olenemata momendi turismi hetkeseisust, ülimalt rahul. 

Esimene uks, millest sisse astusin juba vist oma esimesel India nädalal oli juveeliäri AliBaba & Sons, sest see jäi mulle lihtsalt tee peale. Ja kuidas sa ikka kõnnid mööda kui sind iga kord rõõmsalt tervitatakse, küsitakse kuidas päev läks ja kuni leiadki  end ükspäev istumas nende leti ääres teetassi taga – rääkimas Himaalaja kivikestest, taimedest ja inimestest… Minu senised teadmised vääriskividest on üsna kesised, sama saab öelda kogu Himaalaja kohta. Aga ma siin kindlasti parandan seda külge. 

 
AliBaba & Sons on pere-ettevõte, mis asutati ja  paikneb siiani Nepaalis. Goasse tulevad noored meistrid juba üheksandat aastad 5-ks kuuks talvel, siinsel turismi tipp-hooajal elama – müüma – töötama. Äri alustas nende vanaisa, õpetas oskused isale, kes praeguseks on peres ainsana meistri seisuses. Kolm poega on kõik juveliirid, aga ka vanimal, Bilal-il läheb enda sõnul veel paar aastat, et samale tasemele jõuda.  Tema lemmikuks on käevõrud – kogu ilu saab korraga silmadega haarata! Et selle juures on niipalju erinevate osakeste kallal nikerdamist  ja kombineerimist, siis  tervikpilt sisaldab endas korraga nii palju. 

Ettevõtte peamine tegevus toimub Nepaalis, Kathmandus. Kaks vanemat venda on hetkel mõlemad Goas ja neile meeldib selline elukorraldus väga. Nad teevad väga oskuslikult seda, millele me Eestis üritasime  projektidega hakata rohkem tähelepanu pöörama – müüvad oma lugu! Ja mitte ainult oma lugu vaid ka kividel on oma lood ja legendid.  On kliente, kes soovivad osta endale ka lihvimata rubiinikamakat või mingit teist vääriskivi töötlemata kujul. Igal kristallil on oma vibratsioon ja see pidi olema lihvimata kivil  hästi tajutav. 

Kogu tooraine on muidugi pärit Himaalajast ja nii ongi kõikide siinsete juveeliäride juured või seosed otsaga kusagil Põhja-Indias või Nepaalis. Juveelipood avatakse hommikul väga vara ja suletakse õhtul väga hilja – siis kui tänaval enam kedagi ei liigu. Keset päeva kõige palavamal ajal on paar tundi suletud. Nad rendivad üle tee väikest maja ja pole vahet, kus nad parasjagu viibivad. Hetkel  nt. on kell pool kümme õhtul ja neil paistab olema õige mitu klienti. See töökorraldus on pigem nagu kodukohvikul, sest näen samu inimesi istumas seal tundide kaupa iga päev, ajamas juttu maast ja ilmast. Ma kahtlustan, et ega need meistrid ise ka ei tea tegelikult, mis kell nende äri avaneb ja sulgub. Siin ei ole inimestel päevaplaani ega kella. Nad lihtsalt on. Sest keegi võib tulla. Ja kui vahel ei tule, siis on ikka ilus päev.