Mai lõpp Goas

Nagu karta oli, sai esimesest karantiinist teine ja teisest sujuvalt kolmas. See tõi endaga kaasa liikumispiirangud peatänaval, ürituste keelud; toitlustusasutused peavad samuti suletud olema. Ja poed on avatud lõunani, kui on. Osad on üldse suletud. Minul oli plaanis kolida parema internetiga piirkonda vahetult enne lockdowni ja nii see hakkas muudkui edasi lükkuma. Tänaseks endiselt kolimata, aga lootus siiski on, et varsti see saab toimuma. Kesise interneti pärast pean oma infojagamist pidevalt piirama ja vaatama, mis päeval üldse midagi teha saan. Mõnel päeval on levi ainult katusel kinnipüütav.

Nädal tagasi oli meil tsükloniga suur torm, millest pilte pole ikka jõudnud veel lisada. See viis laupäeva hommikul elektri. Kaugele ma ei läinud, sest kõik maja ümbruse teed olid langenud puid ja oksi täis. Tuul oli nii tugev, et vihmaveetorud lendasid ja isegi kivikatuste kallal oli päris hoolega tükke lahti kangutatud. Ei osanud arvatagi et torm nende kallal sellist tööd teeb.

Järgmised 2 päeva oli paduvihm ja selle järgi, mis pilt oli tänavatel, oli raske loota elektri tagasisaabumist. Uskumatu, kuid see saabus teisipäeva õhtuks. Tõsi küll, esialgu ainult ööks, et siis hommikul taas kaduda. Aga sellega sai ju telefoni ja arvuti korraks ära laadida. Elektrita ööd olid üsna karmid, sest aknad pidid kõik kuigipalju avatud olema, et tõmbetuult tekiks; sooja oli ju ikka 28-30 kraadi ja palavus ei lasknud magama jääda ilma ventilaatorita. Mulle olid elektrita päevad omamoodi huvitavad, sest kui telefon tühi, polnud mul ka kella. Päikese järgi ka ei saanud vaadata, sest enamasti olid pilved ja kui päike ilmuski, siis on ta praegu peaaegu seniidis – mis eriti palju ei ütle enne loojumist. Tänavad oli tühjad, sest on ju üldine lockdown lisaks tormile…. Meie kompleksi inimesed otsustasid elektrita aega ujumiseks kasutada. Basseinid peavad küll suletud olema, aga tormiga ometi siia politsei kontrollima ei tule. Ja nii oli bassein pidevalt hõivatud mitu päeva.

Tänavad olid täis mahakukkunud pooltooreid mangosid ja muid vilju, millele nime ei oska kõigile anda. Lõpuks avastasin, et tooretest mangodest saab väga head moosi keeta – kõige parem variant, mida siin olen läbi katsetanud. Kõik tänavad olid äkki söödavat täis ja lehmadel oli tõeline pidu – nemad siin söövad parajasti neid teisi vilju, mille nime ma ei tea

Kuigi elektrit veel igal pool pole taastatud ja osad tänavad endiselt läbimatud, siis sõidab mööda läbitavaid tänavaid hoolega ringi väikebuss, mis pakub häälekalt muusika saatel meelelahutust – kes kirja lugeda jõuab, see näeb, millega tegu

Kui Eestis oleme harjunud, et elektriliinide lähedalt tuleb puud maha võtta või neid piisavalt kärpida, siis Indias on paljudest puudest teede ääres saanud elektripuud. Kindlasti on nende otsa kogunenud ka kaableid, milles parasjagu voolu sees ei ole, sest üles vaadates on seal ikka mõnes kohas täielik rägastik. Mitte okstest, vaid kaablitest. Siin mõned kohalikud näited; lõpuks ka üks päris post, mille traadid siiski jõuavad kõikide ümbritsevate puudeni. Pilt on kummaline, aga kui see toimib ja elekter täielikus kaoses sellises seisus taastati, siis milleks raisata poste, kui puude oksad traatide kinnitamiseks piisavalt võimalusi pakuvad.

Kuigi tänavad ei olnud kohati läbitavad siis lockdownist hoolimata suudeti päris kiiresti kõik need oksad ja kokkukeerutatud sodi prügist ja ehitusmaterjalidest eemaldada ja osalt ka põletada.

siit viib minu kõige otsem tee supermarketisse
…ja siit köögi-ja puuvilja lettide juurde

Tänaseks on lõpuks jälle päike väljas, tuul vaibunud ja elu kulgeb oma rada mööda umbes samas tempos nagu ennegi….Aga nagu aasta tagasi, on taas tänavad koerte ja lehmade päralt. Inimestel sinna asja on vähe, nemad on puuri pistetud ja paljud end ka vabatahtlikult suukorvistanud.

Hirmu-ja õuduslugusid Indiast, mida meedia pakub ei ole mõtet kommenteerida. Tänapäeval pole mõtet võtta tõsiselt mitte ühtki uudist, sest kui veidi analüüsida ja numbreid võrrelda, siis rahvaarvu ja sündide -surmade statistika peab paika olenemata aastanumbrist ja mitte ükski tõbi ega kampaania ei saa väita, et ilma temata oleks inimesed surematud.

Kui kohalikke uudiseid lugeda, siis viimase karmi “komandanditunniks” nimetatud perioodi ajal on tegelnud mõned ettevõtjad usinalt ehitustöödega rannas, kasutades aega, kui sinna kedagi segama ei lasta ja ehitades aladele, mis seadusega ei tohiks kuidagi ehitustöid lubada. Iga piirangu taga tehakse musti tegusid – mis teha kui inimesed kannavad endaga kaasas ikka veel niipalju tumedat energiat, et seda vaid hämarates kohtades ja tingimustel rakendada annab?

Igal pool on see nii, lihtsalt kaugemalt vaadates paistavad piirid selgemalt kätte.

One thought on “Mai lõpp Goas

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.