Hooaja tipp

Jaanuar on Goas olnud hooaja kõige külastajaterohkem kuu aastaid ja nüüd, kui see läbi saamas, võib selle erilise talve kohta ka mõne kokkuvõtva sõna öelda.

Goa turismiteenused on toetunud ja välja arendatud aastakümneid inglise turistidele, kes on siinsesse kliimasse ja miljöösse lihtsalt ära armunud. Kõige rohkem on nende puuduse pärast kannatanud praegu Candolim. Seepärast on minul siin päris rahulik. Mitmed restoranid, ärid ja teenused on suletud. Omanikud kolinud ära Calangutesse kliente otsima. Ja seal on neid rohkesti. Alates detsembrist on India siseturistide vool Goasse katkematu ja nii Baga kui Calangute toitlustus- ja majutuskohad klientide puuduse üle ei kurda. Sealsed ööklubid ja rannarestoranid on end ümber orienteerinud kohalikule maitsele – muusika on märksa valjem, suveniire ja ehteid pole mõtet eriti pakkuda; ja noored piiri pidutsemisega ei pea.

Tänu siseturistidele on praktiliselt lõppenud siin maskide kandmine. Loen aeg-ajalt india uudistest teiste osariikide süüdistavaid ja manitsevaid näpuviibutusi Goa suunal, aga ka kõige kartlikumad kohalikud on aru saanud, et maskideta massiturismi ja maskidega range karantiini mõju on tervislikule seisundile viiruse koha pealt üsna sarnane. Kõik on sümptomiteta. Päike paistab edasi. Ja puhkajad järjest vahetuvad.

Olenemata liikluse tihedusest astuvad siin igas mõõdus liiklejad rahulikult ja segamata oma teed. Üks koer paistab olevat oma identiteedi kaotanud, kuid ka see ei häiri kedagi. Või on ta selle uues seltskonnas ehk hoopis leidnud?

Candolimis on aga usinalt ehitama hakatud, kui puhkajaid vähe. Selleks on ideaalne aeg, sest hooaja lõpus ei ole ju enam siin töölisi ja algavad vihmasajud. Ükski värv ega segu ei kuiva sellises niiskuses, mis suvel saabub.

Ülemisel pildil ehitatakse restorani ümber suuremaks. Ja teisel pildil kerkib järjekordne suur hotellikompleks.

Ehitustöödel on huvitav see, et kõik segud, liiva, savi jm veavad ühest kohast teise naised oma pea peal kantavas suures kausis.

Mina olen viimasel ajal palju oma lähiümbrusega tutvunud, nagu iga varasema kolimise järel. Üritanud leida lähima tee randa ja aru saada, kuhu viivad teised rajad. Kohalikud poed on enamasti sellised, et olen seal ainus külastaja. Müüjaid on alati mitmekordselt rohkem kui ostjaid. Täna poest väljudes oli mu ees trepil selline pilt:

Nagu näete, on ostjale trepist alla tulekuks ja kõndimiseks siiski ka ruumi jäänud. Väljasistuvatest müüjatest keegi mu sisenedes pead ei tõstnud. Üks müüja istus leti taga ka täpselt samas asendis. Aga ma suutsin ta äratada.

Miks mu internetilevi jälle nõrk on? Ükski võrk ei pea vastu sellisele koormusele!

Aga maja katusel on levi alati parem. Tänane täiskuu Candolimi katuste kohal!

One thought on “Hooaja tipp

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.