Lõikuskuu Indias

Mussooni kolmas kuu hakkab läbi saama ja endalegi on uskumatu, et ma ikka veel siin olen! Eks ma muidugi aimasin, et see asi venib ja nii ma, nagu harjumuseks saanud, tegin ka väikse kevadkülvi juuni alguses. Panin rõdule pottide sisse kasvama mõned seemned – basiiliku, kirsstomateid, rukola, lehtkapsa ja papaia. Papaiat kasvab siin küll igal pool, aga mulle soovitati süüa papaia lehti. Ja kuna puud on kõrged ja neid tee äärest tolmu seest ei taha ka korjata, siis mõtlesin, et on ju mugav, kui taim kasvab rõdul. Kasvab ta päris kiiresti. Neil lehtedel on palju kasulikke omadusi: aitab üle saada sääskede põhjustatud viirustest ja allergiast, ergutab seedimist, põletikuvastane, vähivastane, juustekasvu soodustav jm….kes soovib leiab pikemaid selgitusi ise. Näiteks troopikas sääskede poolt levitatava denge palaviku vastu peetakse seda kõige tõhusamaks vahendiks. Ja kuna ma olen tundlik nagunii, siis söön pisikesi lehti isuga ja motiveeritult; veidi mõru maitsega nad on, aga mitte ülearu.

Esimese nädala lõpus sõi keegi ära mu rõdult kõik taimehakatised peale tomatite. Külvasin uuesti ja katsin võrguga. Leidsin ka süüdlased – mingid lendavad putukad, kelle jaoks just minu taimede lehed olid kõige paremad – kuigi ümberringi ju rohelus lokkab. Sellest peenikesest võrgust oli tõesti kasu.

Arvasin, et siinses niiskuses ja palavuses peaksid tomatid kasvama ülikiiresti – aga võta näpust! Kahe ja poole kuuga nad ainult kasvasid pikemaks, aga ei mingit arengut. Õitsema hakkasid alles nädal aega tagasi, augusti keskel. No tegelikult on päikest ju väga vähe ja mu rõdule paistab ka see vähene ainult vara hommikul.

Lehtkapsa kasvatamisest potis asja siiski ei saanud, sest keegi näris ära need lehed õige varsti ja muld vist ka ei meeldinud. Ma tean, et taimedele on alguses vaja fosforit juurte arenemiseks ja käisin teokarpe korjamas selleks, aga oleks pidanud kohe vist mulla sisse panema. Munakoori panin, aga ainult põhja. Teinekord targem!

Rukola veidike kasvas ja sõin ta ära üsna ruttu; ei tahtnud teda suuremas koguses, sest maitse pole minu lemmik. Aga basiilik kasvab päris ilusti. Paistab, et sellele taimele piisab täiesti pühade lehmade sõnnikust, mida ma mullale lisasin.

vasakult india nõges, papaia ja basiilik(papaia all on mingi taim veel)

Papaiat saaks igaüks ka põhjamaal oma kodus kasvatada kui toataime. Ei pea ju niikaua kasvatama, et ta lage hakkab lõhkuma. Müügilolevast papaiast mõne seemne ikka seest leiab. Ja nii saaks neid lehti süüa pidevalt. Ka Eestis on müügil olnud kuivatatud papaialehe pulbrit, nii et tema kasulikud omadused on ammutuntud. Papaia potis hakkasid mul kasvama veel mingid umbrohud ja lasksin neil siis kasvada, et näha, mis sealt tuleb. Suurem taim osutus nõgeste hulka kuuluvaks, aga ma ei tea, kas tal eestikeelset nime olemas ongi. Mul on Plantnet äpp telefonis, millega saab määrata taimi ja selle järgi oli tema nimi clearweed e. pilea pumila. Aasias ja Põhja-Ameerikas levinud söödav taim nõgeseliste perekonnast. Ei kõrveta. Kui Eestis on nõgestel risoomid, siis selell on tavaline juur. Sõin ta ära, maitse oli väga hea. Eesti nõgese maitsest väga kaugel, pigem meenutas maltsa. Siin pildil on ta veidi suuremaks kasvanud juba kui eelmisel. Ja üks väike nõgese taim kasvab seal potis veel. Teda kasvab muidugi igal pool tee äärtes, kaugemal ei tea ja ei julge minna, aga oma rõdul on kindlasti märksa puhtam siin ümbruses.

Nii et mina olen lõikuskuuks suutnud siin ainult taimed kasvama saada. Millal saaki hakkab saama, ei tea, aga loodan, et ehk ei pea siit enne teise kohta kolima, kui see juhtub. Puuviljalettide järgi on siin hetkel mangode hooaeg läbi, aga guaavid on head, õunu tuuakse sisse Kashmirist, banaanid, ananassid, köögivilju on aastaringi ühtemoodi; enda jaoks olen avastanud maisi, mis on väga hea ja magus.

Aga tänavapilt on ikka endine: peamiselt neljajalgsed, ehk ma lihtsalt satun sinna sel ajal kui inimesed on kusagil mujal. Viimastel päevadel on olnud mõned tunnid ka päikest pilvede vahelt näha. Ja rannast võib korjata selliseid “šokolaadi -kreemitorusid”, millel osadel ka augud servas olemas – nii et võib kohe kõrva riputada 🙂

2 thoughts on “Lõikuskuu Indias

  1. see postitus mind väga erutas.Papaia oli kohapeal Tais üks mu suur lemmik. Lehti prooviks küll hea meelega.
    Meil on papaiad mõttetult kallid ja ma väga nende headusse siin ei usu, siis pole ka ostnud. Peale seda tervise juttu proovin küll seemne mulda panna. Jaapani siso on ka väga nõgese moodi ja ei kõrveta ehk midagi sinna kanti.

    Pea vastu ja tule ikka koju kui lastakse, aga Kati on hullult tubli ja majapidamine õitseb. Pole küll ammu kohtunud (väga kiire aeg), aga tore vaadata kui vahel suits korstnas ja pesu kuivab.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.