Mussoonivangis

Käes on vihmaperioodi keskpunkt ja viimased päevad on vihmasajud tekitanud sellised liikumispiirangud, mida siin sees olemata ette ei kujuta.

Kuigi olen nädala algusest igal hommikul plaaninud pikemat tiiru kõndimist ette võtta, siis tulemused on sellised, et – üleeile jõudsin ainult värava ees oleva prügikastini. Eile ootasin mitu tundi vihma vähenemist ja tabasingi hetke, kui see lakkas -aga tänavale jõudes lõi vastus selline äikese-eelne lämbe palavus, seisev niiskus, paari minuti pärast reageeris sellele mu nina, mis hakkas tilkuma. Jõudsin 200 m kaugusele juurvilja letini ja siis kallas vihma juba nagu oavarrest. Tagasi jõudes tilkus nina, ja keep ja kõik, mis selle alt veidigi välja jäi. Täna hommikul oli ikka veel tõsine plaan kõndima minna, aga paduvihmal vahet ei tekkinudki – peale lõunat läksin siis oma maja teises otsas olevasse supermarketisse. Selle ukseesine ujus nii, et vaevu õnnestus sealt läbi sumada.

See juurviljalett jääb ilmselt mu selle nädala kõige kaugemaks külastatud punktiks. Hea, et niigi läks:)

Olen üritanud siin müügilolevad puu-ja köögiviljad kõik ära proovida ja ostsin eelmisel nädalal mulle tundmatut puuvilja. Küsisin ka, mis see on ja mingi vastuse sain, aga see ei ütle palju, kui tõenäoliselt tuleb vastus hindi või konkani keeles. Kuidas süüakse? Noh, tavaliselt… mis sa ikka vastad sellise küsimuse peale? Ma pidasin ise küll rohkem silmas seda, et kas toorelt kõlbab ja kas magusa või soolase toiduga, aga eks ma seda saan ise katsetada. Üllatuseks ei suutnud ma leida sellele viljale korralikku selgitust ja näidist googeldades.

Välja nägid need puuviljad sellised

Maitse ei olnud suurem asi, ütleks et – vabatahtlikult üle ühe ei tahaks. Kuidas neid siis süüakse? Aga jõudes esimese viljaga kivini, tundus see kuidagi tuttav. Seda kivi olin ma kindlasti enne näinud. Ma oleks jäänudki nuputama, kui poleks kivini jõudnud. Sellised on toored datlid ja ma ei saagi aru, kas need nüüd ongi päris küpsed viljad või mingid pooltoored. Olen palju kuivatataud datleid söönud, mis on väga magusad. Need siin magusad nüüd küll ei olnud, hapud ka mitte. Ja kuhu neid pannakse või mida nendega tehakse? Lõikasin alustuseks tomati-küüslaugu salatisse ja ohtra sidrunimahlaga piserdades sobis küll. Aga vaevalt see nüüd see päris õige kasutusviis tal oli.

sama puu kaugemalt
datlid lähivaates

Mulle oli veidi üllatuseks, et datlipalmid nii pisikesed on. Tõenäoliselt on sel pildil üks noor palm ja viljad, mis ma ostsin on siin hetkel kohalikel tarbimiseks köögiviljana nagu nad ka jackfruiti pannil praevad kui see veel valminud pole. Kuna siin ongi sellised puud, millel erinevas valmimisjärgus viljad otsas, siis kasutatakse neid samuti erinevas valmimisjärgus, mitte ei oodata küpsemist.

Taimedele selline vihm muidugi sobib, aga mida inimesed vihmaperioodil teevad? Ega nad selle peale midagi erilist vastata ei oskagi. Ütlevad, et elu muutub aeglaseks. Kõik riietemüüjad, kelle letid on tänava ääres, riputavad endiselt iga päev oma kauba üles ja korjavad õhtul kokku. Mis sest, et mitte keegi mitte midagi ei osta. Polegi ostjaid. Aga ma saan aru, et see on neile umbes sama tegevus nagu mulle hommikul aknalt kardina eest ära tõmbamine ja õhtul ette tõmbamine. Ja kui nad neid üles ei riputaks, siis kõik läheks kiiresti hallitama. Selline liigutamine on lihtsalt hädavajalik iga ilmaga.

Mida seal riieteleti taga siis tehakse päevad otsa? Minu maja kõrval tikib üks naine hommikust õhtuni peegleid ritta üksteise kõrvale. Küsisin temalt, miks ta seda teeb? Ütles, et see on käsitöö. No on muidugi käsitöö! Ma ei oska küsida nii, et ta aru saaks, mis mind huvitab. Talle see meeldib väga. Kahtlemata on tal hea silm värvide valikul ja oskus kombineerida erinevaid kangaid. Ja kui ta siis sealt püsti tõusis oli ta üleni kaetud väikeste peeglitega. Kuidas sellist asja pestakse? Tuleb panna põrandale ja harjaga nühkida. Ma arvan, et kuniks on lihtsamini pestavaid riideid sellise kliima jaoks, ma eelistaksin midagi kergemat endale selga. Kuigi küsimus jääb mulle õhku, kas sellel äkki mingi muu müstiline otstarve ei ole…

Kotte ja vöösid peeglitega on siin alati müüdud. Tegemist kohaliku kunstkäsitööga, mida mina ei oska hinnata. Vähemalt praegu mitte. Eks see on minu probleem ja sellest ei saa jälle ükski kohalik aru, kui mulle ühevärviline kleit rohkem meeldib kui suuremustriline kontrastvärvidega tikand ja narmad. …

Aga kuipalju selline tikkimine aega võtab! Võite piltide järgi ise otsustada. Vihmaperiood aina kestab ja töö ei lõpe…

3 thoughts on “Mussoonivangis

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.