Südasuvi

Juuli on minu mällu end jäädvustanud alatiseks sooja ja päikselisena. Ja metsmaasikatel on ka olnud seal oma kindel koht! Keset mussoonihooaega Indias on tunne nagu oleks mingisse teise kalendrisse sisse elanud, sest juuliks seda pidada kõige eelnenuga võrreldes on lihtsalt kohatu. Sooja küll jätkub, aga maasikaid mitte ja päikesega on nagu on. Ilm ajab higiseks ilma päikesetagi, sest niiskus on ilmateates pikemat aega 100 % ja see ei paista langevat. Kui sadudele mingi vahe tulebki, siis on raske ennustada kas see vahe on seekord tunniks või kolmeks. Aga loodus lokkab ja kõik, mis saab, see õitseb.

roosade laternate tänav

Esmakordselt elus eelistan juulis toas istumist! Kui päike korraks ilmub, siis täituvad kõik aiad, rõdud ja kõnniteed pesunööride ja kuivatusrestidega, sest kuidagi on vaja riideid kuivatada. Väljas paraku päris ära ei kuivagi midagi ja lõpuni peab selle protsessi viima toas ventilaatori all.

Olen üritanud aru saada, kuidas see elu siin vihmaperioodil toimib ja pesu kuivatamine on olnud suur küsimärk.

Aga on ka vastupidiseid momente, et näen midagi ja aru ei saa, milleks nii tehakse.

Näiteks oli selline pilt tee ääres ükspäev, kui korraks päike välja tuli:

Ja kuna siin oli näha tänava servades varem kuivamas mitut sorti tšillisid, riisi, tükeldatud kookospähkleid, siis tekkis mul huvi, mida nad küll teevad nende palmilehe tükkidega? Et ma ka ise selle peale ei tulnud, et kõik on ju läbiligunenud! Nad kuivatavad nii lõkkematerjali, et prahti põletada. Siin ei ole puuriita, ega mingit kuiva kohta väljas, sest katusealused on praegu veel niiskemad kui katus ise.

Lõkkeid tehakse siin tihti ja üsna imelikes kohtades – näiteks puude all. Kuhu prahihunnik tekib, see pikema jututa põlema pannakse, ei ole karta tule levimist niiskuse pärast. Tuli lihtsalt visiseb natuke aega ja kustub ise.

Siin nüüd üks lõke keset turgu.

Juulikuuks Goas on kohalik mangode hooaeg juba lõppemas. See algas märtsis ja tänaseks on mangod veel müügil küll, aga enamus üleküpsenud ja riknemas. Indias on rohkem kui tuhat mango sorti, ei ole lootustki neid tundma õppida. Aga mulle meeldivad kohalikud, milles on veidi haput maitset ka. Osad sordid on hea koos koorega süüa, aga mitte kõik. Mango koor on seedimisele väga hea.

Kõige rohkem kasvatatav kultuur Goas on kookospalm. Ligi 26000 ha on palmikasvatuse all ja nüüd otsitakse võimalusi palmide all veel omakorda midagi kasvatada. On leitud, et Heliconia lilled kasvavad koos palmidega väga hästi ja annavad palmikasvatajatele olulist lisasissetulekut. Lillede järele on turismihooajal Goas turgu piisavalt.

Kookospalme on peamiselt kahte sorti – kõrge ja kääbuspalm. Kõrge palm kasvab 15-18 m pikkuseks ja eluiga on 80-90 aastat, pähkleid hakkab kandma 8 aastaselt. Kääbuspalm kasvab 5-7 m pikkuseks ja eluiga 40-50 aastat, regulaarselt hakkab saaki andma 9 aastaselt. Lisaks on aretatud hübriidvariante, neid eelnevaid omavahel ristates ja erinevates kohtades kasvanund palme mõjutavad keskkonnatingimused. Hübriidvorme aretatakse edasi ja Goa osariik soodustab hübriidvormide kasvatamist. Loodetakse saada suuremat saaki – kuni 250 pähklit palmi kohta aastas – mis tundub täiesti absurdne! Kui seni on tavalised sordid kandmas aastas keskmiselt 80 pähklit palmi kohta. Enne siia tulekut oli minu arvamus, et palm kannab korraga kolme pähklit, sest sellised olid meeles pildid palmipuudest, võimalik, et lasteraamatutest pärit. Ja kui ma siin siis nägin neid rohelisi vilju alguses kobarates seal üleval, ei osanud ma neist midagi arvata. Et seal sees seesama pähkel peidus on, jõudis tükk aega hiljem kohale.

Kõrged palmid on väga vastupidavad ja praktiliselt haigusvabad, kääbuspalmid on põuale tundlikud – mida siin põuaks nimetatakse, kui talvel novembrist märtsi lõpuni vihma ei tule? ei oska arvata.

Mina käin vahel pähkleid korjamas siinsamas katusel, üle oma rõdu ronides. Üle kahe pähkli pole korraga mõtet tuua, sest nad tuleb kestast vabastada ja see on väga keeruline, kui tööriistaks on vaid nuga.

Aga nii pähklid kui kestad võivad toas kergesti hallitama minna, kui seisma jäävad. Ja mis veel toimub – kus vähegi on niiskust, nii pähkli välimises kestas või prügikasti visatud mangokivil, seal hakkavad väga kiiresti arenema sääsed. Ma ei tea, millest nad sünnivad ja kas neil on selleks ka vana sääske vaja – igatahes olen näinud, et nad lausa siinsamas toas äkki iseenesest sünnivadki. Nii et ei mingit lootust! Kui ka kogu maailm peaks veeuputuse või millegi muu alla jääma, siis sääsed elavad kõik üle!

Visadusega paistavad siin silma ka seened. Ei tea, mis sort või millest toitub, aga äkki keset betooni ja kive terve seenepesakond siin tänavaservas kasvab.

Pinnas on siin liiv igal pool, sest varem oli see ala vee all ja nii on mulle räägitud, et aedade rajamiseks on kogu pinnas ja muld kohale veetud läheduses olevatest mägedest. Vähemalt siinpool linnaosas. Tegin selle kinnituseks pildi ka, kui ehitustööd parasjagu algusjärgus olid

kaevates tuleb vastu ainult liiv…

Kohalik elu aga vindub endiselt ja restoranid müüvad ikka veel toitu vaid kaasa, sest kohapeal istujaid napib. Enamik toidukohti on endiselt suletud ja nii need ainsad püsikliendid siin ootavad ukse taga…märtsist saadik

5 thoughts on “Südasuvi

  1. Meil siin Pärnus sama…lugedes Su kirjutist tekkis kuidagi sama tunne. Ainult mangosid pole meil kahjuks. Maasikad peenras aga vettivad vihmas ja hallitavad… Sääski on samamoodi tekkima hullupööra hakanud. Ja kuplad nende hammustusest on sel aastal eriti sügelema ajavad…
    Peame vastu, armas Urve. Elu on võluvalt mitmekesine ja üllatusi pakkuv, kas pole?

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.