Looduslik valik

Kuni Indiasse tulekuni olin ma oma kodukeemia kasutamise viinud võimalikult minimaalseks, sest Eestis oli mul allergia tekkimiseks väga vähe vaja. Indias sai õige ruttu selgeks, et siin toimub looduslik valik väga kiiresti. Kes raksemates tingimustes paremini kohaneb, see võidab. Sääsemürki ma iseendale peale ikka lasta ei taha. Aga termiitidega hakkasin katsetusi tegema, sest usinus, millega nad mööblit hävitavad on ikka väga suur. Ja rääkimisest jäi ilmselgelt väheks.

Mu elamises Calangutes oli esimestel  päeval ohtralt termiite. Nad olid endale suupoolise leidmiseks piisavalt käike uuristanud mööbli sisse ja muudkui närisid. Igal hommikul oli hunnik peenelt granuleeritud puru kapi, laua ja voodi kõrval. Ma pole päris kursis termiitide  eluviiside ja -tsüklitega, aga märkasin, et aeg-ajalt jõuab terve kamp neist selleni, et saavad tiivad ja tõusevad lendu. Ja see hetk on üsna ebameeldiv, sest kui juhtub elekter kaduma, siis katavad nad arvuti ja minu pea. Muidu lendavad lampide ümber. Siis heidavad tiivad seljast ja neist saavad tõugud, mis ronivad jälle mööbli sisse tagasi.

Siia oli pandud alguses neile ka mürki, mis mu ninale vastu hakkas ja eemaldasin kõik, mis leidsin. Nende elutegevust see mürk küll ei seganud.

 Hakkasin katsetama erinevaid viise neist vabanemiseks. Pakkusin neile vaibaks kahepoolset teipi ja keetsin okrast kliistrit – nad jäid kõigest aupaklikusse kaugusse. Ainus asi, mis peatas mööbliaukudest nende elutegevuse jääkide väljumise oli nõudepesuvahendi manustamine otse sinna auku.  Aga see paistis kõik ajutine. Minuga samal poolel tegutses ka ainus koduloom geko, kes mööda seina sibades neid innukalt püüdis. Eriti neid lendavaid vorme.  Ja eriti öösiti oli tema krabisevat jooksmist kuulda.

 Paar päeva tagasi aga saabus lahendus iseenesest. Ostsin sääsevõrgu, neljakandilise. Ja kinnitasin ta voodi kohale nurkadest üles  seotuna. Sääskedele muidugi. Selle keskele tekkis  nõgu ja kuna voodi kohal on ventilaator, siis osutus see konstruktsioon termiitide tiibadega isenditele tõeliseks püüniseks. Ventilaator juhtis nad kõik võrgu keskele  ja mul jäi nad sealt vaid kokku korjata ja hävitada.

 Paari päevaga on termiitide populatsioon täiesti kokku kuivanud. Iseenesest.

 Aga täna hommikul oli hinge heitnud ka geko. Nüüd ei teagi, millesse?. Kõik variandid on võimalikud – vanadusse, nälga,  viirustesse?, janusse,  mürgitusse….matsin ta korralikult rõdu alla maha.

Ega see võitlus termiitidega veel lõppenud pole, ootan huviga järgmise generatsiooni tiivuliste ilmumist. Aga hommikuti on veel vaid õrna peenikest puru lisandunud, ei muud.

Hiljuti kasutasin esmakordselt Indias pesumaja teenust.  Seni pole seda vaja olnud, sest voodiriiete pesemine oli alati renditeenuse sees. Viisin siis nüüd need pesumajja, mis oli küll suletud, aga kõrvalolev mehaanik töökojast lubas lahkelt mu paki edasi anda ja asi korras. Pesule järele minnes oli seal ainult 5 aastane poiss mängimas ja jäin ootama. Tunni aja jooksul ei tulnud kedagi. Käisin ära vahepeal. Ikka polnud kedagi rohkem. Poiss oli roninud laua alla oma toidupakki krõbistama. Lõpuks saabus üks mees mootorrattaga. Ta ei osanud midagi kosta minu pesu kohta. Millegipärast arvasin, et seal tegutseb keegi naine. Aga vist mitte? Hakkasin siis ise riidehunnikutest otsima. Oma suureks üllatuseks leidsingi üles! Ja puhtaks pestud ka! Vähemalt enam-vähem. Hind ja teenindus minu jaoks väga kokku ei läinud ja otsustasin edaspidi ise pesta. Aga nägin seal huvitavat triikrauda -vot sellised omatehtud riistad on siinses pesumajas! Väga raske oli!

Veel üks väike olmeprobleem tekkis köögikraaniga, mida mööda vesi lihtsalt vastu seina nirises. Kui täiesti lahti keerata, siis pritsib ja kui poolenisti, siis jookseb vastu seina. Otsisin poodidest vidinat, mida sinna kraani otsa kinnitada. Ühest väiksest poekesest leidsingi ja lubati lahkelt, et kui ei sobi, võin tagasi viia. Loomulikult ei sobinud. Tahtsin järgmisel päeval tagasi viia ja ….nuta või naera , aga poodi enam üles ei leia. Oli üks väga pisike koht kohe tänava ääres. Läksin mitu päeva teda otsima  ja täiesti tulutult. Lõpuks võtsin googlemapsi appi ja katsetasin kõiki märksõnu, mis selle teemaga võiks sobida. Neljandal katsel ikkagi leidsin, aga ka siis oli poe ukseesine autodega kinni pargitud….mul on endiselt siinseks eluks vähe kogemusi.

 Aga võtsin kokku oma insenerimõtlemise ja ostsin poest paraja suurusega mahlapudeli. See sobis suurepäraselt ja isegi reguleerida kannatab mitmes suunas 😊)) Ja vesi enam vastu seina ei jookse. Kel sama probleem, siis siin üks väga lihtne käepärane lahendus.

Täna on pühapäev ja nädala alguses alanud Happy Holi ikka veel kestab! Kuigi read on kokku kuivanud, siis trummipõrinatega rongkäik liikus just ühe maja juurest teise juurde ja ma loodan väga, et see nüüd õhtuks läbi saab. Tegin viimastest pidulistest pildid oma rõdult ja oht paistab selleks korraks möödas olevat 🙂

3 thoughts on “Looduslik valik

  1. Tere Urve,
    kui sa saad kraani otsast sõela ära keerata ja puhastada, siis ka enam ei pritsi nii hullusti.

    Like

    1. Tere “someone”, asi ei ole niipalju pritsimises. Kraan on lihtsalt liiga lühike, vesi jookseb sirinal kraanikausi ääre taha vastu seina. Aga pudel töötab perfektselt! Isegi suunda reguleerida kannatab 🙂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.