Epilepsia ja hingamisteed

Tõlge Rajinder Singh Bhalla kodulehelt tema enda loal ( http://healthyindianow.in/ )

Sepsisest taastunud mehe lugu tema poja vahendusel

Vanus 80 aastat.

Haiguslugu

 • Kõhukinnisus viimased 50 aastat
 • Epilepsia viimased 25 aastat – võtnud tagretoli 400 mg päevas viimased 20-25 a. Iga üritus loobuda tagretoli kasutamisest põhjustas krampe 2-3 päeva.
 • Uriinipidamatus viimased 10 aastat või enam
 • Mõlema puusaliigese vahetusoperatsioonid 7-8 aastat tagasi
 • Eesnäärmeprobleemid viimased 5 aastat
 • Kõrge vererõhu ravimid üle 20 aasta
 • Veresuhkur pole kunagi olnud probleemiks. Kuid suhkru tarbimine väga madal pikemat aega
 • Tarbis alkoholi regulaarselt 30 a tagasi. Hiljem väga juhuslikult paar korda kuus.

Enne Maikuud 2014

Viimased 6-7 kuud oli tõsine kõhukinnisus koos pulsisageduse tõusuga 130-140 ja kõrge vererõhk. Enne 2014 a. maikuud sattus ta 12 kuu jooksul 3 korda haiglasse.

Mu isa hospitaliseeriti 20.05.2014. Mõni tund peale seda tundis end hästi. Kuid kukkus haiglas voodist 22.05 ja murdis oma õlavarreluu.

Opereeriti 27.05.2014. Kuid tal olid sensoorsed häired, ei reageerinud stiimulitele. Ta polnud võimeline rääkima ega vastama mingile suulisele korraldusele. Ta kirjutati haiglast välja ja öeldi, et ta on probleemi põhjustanud rahustite mõju all ning kõik saab korda umbes 12 tunni jooksul peale koju jõudmist.

Ta hospitaliseeriti uuesti 1.06.2014. Tal olid kopsutursed, tehti dialüüs, sest ka tema neerud lakkasid töötamast. Oli teadvuseta rohkem kui 3-4 päeva. Kirjutati haiglast välja toitmistoruga/nasogastriline voolik(food pipe). Ta ei olnud võimeline rääkima, sest kopsud olid ikka veel blokeeritud. Kodus tuli toitmistoru magamise ajal välja. Tal oli probleem toidu ja vedeliku allaneelamisega. Samuti oli tal gangreen ja jalgade küüned värvunud mustaks.

Uuesti viidi ta haiglasse 14.06.2014.

Püüded teda toita ja uriini eemaldada ebaõnnestusid. Ta jäi pooleldi teadvusetuks kuni järgmise päevani. Siis viidi ta intensiivravisse 8 päevaks. Olukord jäi samaks, ei reageerinud ühelegi välisele stiimulile. Ta viidi edasi veel tihedama jälgimise alla (HDU) 24.06. Kahe päeva pärast reageeris ta suulistele käsklustele ja viidi edasi palatisse. Intensiivravis oleku ajal tehti talle aju kompuuteruuring ja mulle öeldi, et see koht, mis pidi olema hall oli tema pildil must. Mis pidi tähendama ajukahjustust ja et selle taastumine pole võimalik. Mulle öeldi, et tema ellujäämisvõimalus on 0.

Kuipalju aega jääks, mis kulutatakse haiglate külastamisele! Tema surma põhjustajaks kahtlustati lämbumist ja soovitati teha läbi protseduur, millega lämbumist saaks vältida.

Me ei valinud seda varianti, sest see oli vaid surma edasilükkamine ja ei omanud mingit raviväärtust.

Palatisse viimise järel veetsin ma isa juures järgmised 48 tundi. Esimesed 12 tundi andsin talle 100 ml vett läbi toitevooliku iga 45-60 minuti tagant. Talle anti samuti piima ja munavalget vaatamata minu protestile alustada riisiga. Iga 2 tunni tagant. 10 tunni pärast kaebas mu isa kõhuvalu üle ja siis ma lõpetasin vee manustamise.

Iga kahe tunni tagant puhastati vaakumpumbaga tema kurku, kuid näis et miski ei liigu läbi kurgu. Järgmised 40 tundi ma dehüdreerisin teda. Ei andnud talle vett ega vedelikke (v.a. piim  ja munavalge). 40 tunni pärast oli ta suu täitunud raske rögaga , mis tuli eemaldada lappidega, sest ta polnud võimeline sülitama. Järgmised 10-15 päeva me kordasime hüdratsiooni/dehüdratsiooni protseduuri. Selle perioodi lõpuks polnud tal rinnus enam mingeid ummistusi. Kuigi tal olid ka anamneesis rindkere ummistused. …

Peale seda kirjutati mu isa haiglast välja. Koju jõudes tekkis täielik segadus, milliseid ravimeid tarbida ja milliseid mitte. Umbes 45 päeva jooksul lõpetasime talle epilepsia /skisofreenia ravimite manustamise täielikult. Tema ummistused tulid tagasi, kui ta hakkas piima tarvitama. Jalgadele tekkis paistetus kui hakkas jooma teed.  Paistetus alanes peale soolase vee manustamist ja hüdratsioooni/dehüdratsiooni tsükleid. Selle 45 päeva jooksul harjus ta tõusma iga 2 tunni järel , et eemaldada uriin. Ta kordab neid tsükleid edasi kord 7 päeva jooksul. Öine uriinieritus on peatunud täielikult ja on ka päeval kontrolli all, ei märga voodit ega riideid.

Mu isal ei ole enam mingeid valusid. Ta magab 14-16 tundi päevas. Kuid kurdab, et uni pole väga sügav.Ta oli varem harjunud kasutama valuvaigisteid. Kuid 6-8 tundi sügavat und on piisav. Tema gangreen on kadunud, küüned muutunud heledaks. Ta saab endaga hakkama. Ta saab ise trepist alla  ronitud. Tema hingamine on paranenud, ta ei väsi  nii kiiresti enam. Ravimitest võtab veel ainult vererõhu ravimeid kord 7 päeva jooksul, kui rõhk tõuseb. Vererõhu muutused on seotud peamiselt vedeliku tasakaalustamisega

Ravi peamised põhimõtted

 • Hüdratsiooni/dehüdratsiooni tsüklid
 • Päevane suhkru tarbimine jagatuna terve päeva peale
 • Riisi dieet esimesed 45 päeva. Nisu välja jätta
 • 5-6 toidukorda iga päev.

Milles seisneb kogu loogika

 • Lapsepõlvest saadik oli mul põskkoopa põletik (sinus). Kuna tegin sporti ja talusin hästi valu, ei näinud ma kunagi arsti kahel põhjusel. Esiteks – ei mina ega mu vanemad teadnud, mis on sinus ja mis on selle sümptomid. Teiseks – tavaliselt see leevenes ise 3-4 päevaga tänu minu spordile. Vanemaks saades muutusid sinusega probleemid tõsisemaks; sage kurguvalu, valud kehas, palavik üle 10 päeva. Pidin vahel jääma voodisse 7-10 päevaks. Neil päevil hakkasin katsetama dehüdratsiooni
 • Kui mul oli viimane kord põskkoopapõletik, otsustasin  ära jätta kõik vedelikud 48 tunniks. 24 tunni pärast ei olnud mul enam palavikku ega valu ega mingeid ebamugavusi seoses sinusega. 24 tunni pärast läks mu köha lahti ja hakkas voolama. Võttis 7 päeva kui mu rind oli puhas.
 • Järgmised 3-4 aastat ei olnud mul enam sinust sageli. Kui tekkis väike probleem, siis kordasin sama dehüdratsiooni tsüklit. Viimased 3-4 aastat ei olnud mul enam palavikku ega tilkuvat nina. Ma ei kaotanud enam ühtki päeva oma elust terviseprobleemide pärast. Ei kasutanud mingeid ettevaatusabinõusid. Ma võisin olla seltskonnas, kus oli allergilisi, köhivaid, nohuseid ja palavikus inimesi ja ma olin kõigele täiesti immuunne.
 • Sellega ma teadsin, et see töötab kõigi hingamisteede haiguste puhul
 • Olin nii kindel hingamisteede suhtes, et lubasin oma norskavale sõbrale sellest probleemist vabaneda 4 tunni jooksul.
 • Tegelikult olen ma üsna segaduses, miks keegi varem selle lihtsa loogika peale ei ole tulnud. Sinuse sümptomid on põletik, infektsioon, ummistused ja tursed. Dehüdratsioon eemaldab ummistused. Dehüdratsioon soojendab keha üles ja tapab kõik bakterid. Dehüdratsioon eemaldab turse. Kui kõik need asjad on läinud, on kadunud ka põletik

Nüüd kus mu isal oli väga tugev köha ja tema kopsud olid ummistunud, ei osanud ma muud teha kui puhastada tema hingamisteid. Ja see töötas. Miks me üldse ravimeid vajame???

One thought on “Epilepsia ja hingamisteed

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.