Mitte ainult rand ja suvi ja päike

Indias eristatakse aastaaegu mitmeti, sõltuvalt vaatleja kogemusest ja positsioonist. Näiteks Eesti turistide varasematest kirjutistest võib lugeda, et siinne aasta jaguneb suveks, talveks ja vihmaperioodiks. Hindu kalendri järgi jagatakse aga aasta koguni kuueks : kevad (veebruarist aprillini), suvi (aprillist juunini), monsoon (paduvihmad juunist augustini), sügis (augustist oktoobrini), eeltalv ehk pre-winter(oktoobrist detsembrini) ja talv(detsembrist veebruarini. Praegu on meil siis siin käimas sügav eeltalv! Aga hindude jaoks on aastaajad kalendris eristatavad veel lugematute festivalide ja pidustuste järgi. Nagu Eestiski, kus lihtsalt emotsioonid vaoshoitumad v.a. Jaanipäev, aga ka teised liikuvad ja liikumatud pühad on kalendris ikka olemas. Või nagu sotsialismi aegadest mäletame, et kaevurite päevast 3 nädalat keemikute päevani ja sealt jälle mitu nädalat raudteelaste päevani….

Eeltalve tähtsaim pidustus valgusfestival Diwali sai nüüd ometi mööda koos kõigi oma lisadega (Bhai dooj /õdede – vendade püha, jm) kuigi laternad on unustatud rippuma. Äkki ei olegi siis päris möödas veel? Eestis ju jõulud ka algavad kaubanduses novembris.

Selle aasta mussoon siin ei tahtnud ega tahtnud lõppeda. Sellisele nähtusele ei oska Eestist paralleeli kõrvale tuuagi. Aga kui lõpuks ikkagi pilved hõrenesid läks Goas lahti suureks ehitamiseks ja remontimiseks. Sest palju tuleb ära teha lühikese aja jooksul enne kui turistid saabuvad. Vihmaga poleks tegemisel mõtet olnud kuigi ikka üritatakse. Ka meie naaber värvis oma maja juurdeehitust, jonnakalt ja vihma trotsides. Ära oli värvitud ka osa puust, mis nüüd kahe maja vahele lõksu jäi ja enam suurt päikest ei näegi.

naaber värvib maja ja puud – sel puul on isegi üks vili veel otsas, aga se jääb tal küll vist viimaseks.

Siin on peaaegu igas hoovis kusagil peidus virn käsitöö telliseid. Need on väga levinud ehitusmaterjal ja paistab, et ka vastupidav, sest enamik maju on just nendest tehtud. Nad on üsna rasked ja neid tassitakse õla peal vahel kaugele, sest – kruntide ja majade vahele jäävad vaid väga kitsad rajakesed, kus ainult kahejalgne läbi mahub. Planeerimine tundub olevat siin ehituse viimane etapp, mitte esimene.

This image has an empty alt attribute; its file name is ehitamine2.jpg
tühju kohti siia majade vahele jääb järjest vähemaks

Aga ka rannas käib ehitamine täie hooga. Algas see sellega, et kogu rannatee serv oli täis kantud palmilehti, mis seal üsna ruttu kuivasid. Lehti veeti kokku igalt poolt lähiümbrusest.

palmilehed kuivamas enne kui neist katuseid tegema hakatakse
rannariba on täis kantud teistsugust ehitusmaterjali

Kui seni oli rannas suhteliselt vähe inimesi, siis nüüd käib seal tihe siblimine: turistid vees ja ehitajad teiselpool rannarestorane püstitamas. Päris huvitav, kuidas need ajutised katusealused siin kiiresti kokku pannakse ja millest.

mõne ehitaja profiil laieneb kaskadöörioskusteni välja

Mitte ainult ehitamisest ei tahtnud ma kirjutada. Mõne päeva eest oli kuuseis mulle vist ebasoodne – tahtsin poodi minna ja selleks kasutan tavaliselt kõige otsemat teed majade vahelt kitsaid vahekäike mööda. Olin poolel teel ja siis korraga ründas mind viieliikmeline koertekamp. Seal oli neid igasuguseid; suuremad polnud õnneks agressiivsed, aga üks väike nähvits lõi hambad mu seelikusse ja hakkas sellega tuuseldama kuni lausa jäi sinna rippuma. Ma nägin, kust majast need koerad pärit on ja läksin terrorit lõpetama. Inglise keelt majarahvas ei osanud, tütar õnneks veidi rääkis, nii et näitasin oma lõhkirebitud seelikut ja küsisin, kuidas nad selle kompenseerivad. Ei jõudnud nad oma jutuga kuhugi, aga lubasin, et kui see peaks korduma, siis nad peavad mu seeliku välja maksma. Tulin koju tagasi, parandasin seeliku ära ja läksin uuesti sama teed. Koerad olid kadunud! Jõudsin peatänavale ja king lagunes jalas ära. Tuli tõdeda, et ei olnud minu päev! Keerasin otsa ringi, mulle neist märkidest piisas.

poleks iial uskunud, et ma oma põlvest pilti hakkan tegema ja kusagile üles riputama :), aga hoiatuseks teistele kulub see ära ja saab ettevaatusabinõudega arvestada.

Nüüd käin kepiga! Seda soovitati mulle aasta tagasi, et hämaruses oleks kasulik koerte eemalepeletamiseks mingi oks kuskilt haarata. Aga ega seda pole alati käepärast. Peab varuma mingi stabiilse, mis kotti mahub. Ja alati ei toimu nende aktsioonid mitte hämaruses, vaid lausa päise päeva ajal.

One thought on “Mitte ainult rand ja suvi ja päike

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.