Valguspidu vihmas

Homme algavad Indias Diwali pidustused. See on iidne traditsioon ja seotud jumalanna Lakshmiga, tema sünnipäeva ja abiellumisega, mis ühendab erinevaid regioone ja usundeid – nii hinduiste, budiste, jainiste kui sikhe. Valguse võitu pimeduse üle sümboliseerivad diwali laternad – akash kandil – mis on traditsiooniliselt käsitöö, peenest paberist ja nende tegemist õpetatakse ka koolis. Laternad peavad valgustama teed, et jumalanna Lakshmi saaks tulla maja öösel õnnistama. Kuigi see on liikuv püha – eelmisel aastal oli näiteks novembris – siis on see uue aasta algus: igal aastal ehitakse selleks ajaks kodud uute laternatega, kaetakse pidulaud, tehakse kingitusi, soovitakse õnne ja edu uueks aastaks, ka seljas peab olema midagi uut. Pidu kestab 5 päeva.

uus diwali lamp ootab riputamist ja süütamist
traditsioonilises stiilis ja mõõdus vana käsitööna tehtud lamp; liiga räsitud olekuga, et ise veel Lakshmile teed valgustada

Kuidas see valguse pidu siin vihmas seekord välja nägema hakkab ? Saab huvitav olema, sest pimeduse saabumiseks peaks äiksevihm jälle kohal olema. Ja mis see vihmaperiood siin siis endaga veel kaasa toob? Pean tunnistama, et mul pole selle vihma vastu väga midagi. Mõned teed on porisemad ja läbimärjaks saades oleks muidugi parem kuivem koht otsida. Probleemiks on pesu kuivatamine, sest õhuniiskus on väga suur. Ega ei kuivagi kuskil, kuigi mõlemal pool maja on rõdud. Samas palavusega on pesta ikkagi vaja. Ajutise lahendusena tõmbasin pesunööri üle toa nii, et saab riputada otse ventilaatori alla. Mussooni ajal ongi vist kohalikel riided nööridel, kapis lähevad lihtsalt hallitama.

vihmaga pesu kuivatamine

Aga muidu on siin hetkel palju privaatsust – kogu pikk rõdu teisel korrusel on minu päralt. Siin on katus peal ja ükskõik kuipalju sajab – saan seda stiihiat jälgida reaalajas ja käega katsuda ka kui veidi kallutada. Varsti tuleb siia muidugi elanikke juurde ja enamik neist ongi igal aastal samas kohas, kes kogu talveks, kes paariks kuuks, kes paariks nädalaks.

minu privaatne rõdu, esialgu

Kuigi ennustatakse jätkuvalt vihma, siis tänane päev näitas vahepeal ka päikest ja lasi vabalt hingata nii turistidel kui kohalikel. Minagi ei suutnud vastu panna ja käisin ujumas, no nii natuke üle põlve oli vesi ja siis järgmisel hetkel üle pea…ega rannast suurt järele ei ole jäänud. Vesi on liiva ära viinud ja veidi läheb aega kui see tagasi jõuab.

näide kuidas rannamõnusid tuleks nautida
koerale on kõik ilmad siin rannailmad

Võimalik , et seekord tekitab ilmataat ise siia öösel valgust piisavalt ja inimesed võivad ju oma laternaid meisterdada ja võttagi oma pühendumusega nokitsemist kui meditatsiooni. Kes nokitseb paberi liimi ja kääridega, kes juhtmetega – ülespoole vaadates võib vahel elektriposti juhtmepuntra seest ka mehe leida; ilma igasuguste nähtavate kaitsevahenditeta ta seal toimetab, kui mitte arvata selleks teist meest, kes all redelist kinni hoiab….millegipärast ei lase wordpress temast pilti siia laadida. Aga valgust ja särtsu lubatakse lahkesti nüüd siinkandis pea igaks õhtuks segatuna paduvihmaga. Ja ülevaltpoolt vaadates peaks tee näha olema Goa rannikule ka väga kaugelt tulijatele.

valgusfestival tõotab tulla suurejooneline ka meteoroloogide hinnangul!

Inimesed aga ei jäta kõike loodusjõudude hoolde ja tahavad ise ka oma panust anda. Seekord siis välja kuulutatud juba järjekorras kuues Diwali laternate võistlus…kuulutus ise paistab küll rohkem poliitilise reklaami moodi olevat ja küllap ka üritus ise seda eesmärki kuigipalju teenib. Aga keegi peab ju organiseerima. Ja ehk on novembri alguseks tormid lõppenud, et kõik need laternad ikka ellu jääksid mõneks ajakski ja saaksid valgustada teed pimedusest valguse poole.

Esimesed õnnesoovid uueks algavaks aastaks võib nüüd siit teele saata! Ja kel huvi tekkis jõuab täpselt nüüd veel oma laterna kenasti valmis meisterdada ja siia kohale lennata, et valgusfestivalist aktiivselt osa saada!

2 thoughts on “Valguspidu vihmas

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.