Happy Holi ehk kevad käes

Olin oma mõtetes juba India blogi otsad kokku tõmmanud ja arvasin, et teen viimase sissekande kui tagasi Eestis olen. Aga võta näpust! Eile hilisõhtul algas kevad ja siin tähistatakse seda värvikalt igas mõttes – 20.märtsil algas ja täna on kõige ohtlikum ringi liikuda, sest igal pool võid saada värvidega üle valatud. Pidu kestab aga edasi ja ka tänasega see ei lõpe – eks see elu ju peakski üks suur rõõmupidu olema! 🙂 Sel aastal oli aga kahtlusi, et kas see üldse toimub siin, sest Goa peaministri matustega seotud ametlik leina-aeg võis venida mitmele päevale. Niisiis otsustasingi päev otsa kodus istuda ja kirjutada kirjutamata kirjutisi.

Minu naaberkrundil on käinud ehitus-ja koristustööd kõik need 4 kuud, mis ma siin olen olnud, aga pole seni aru saanud, mida seal ehitatakse. Mõni aeg tagasi oli seal mingi üritus korraks, aga ei rohkemat. Nädal tagasi sõitsid sinna äkki vilkuritega politseiautod ja paljud teised autod, oli muusikat ja lärmi mitu päeva. Siis kui kõik vaikseks jäi selgus, et tegemist Bollywoodi võtteplatsiga.

Ilus paik filmivõteteks, ookeani ja linna vahel, eriti ilus kui päike loojuma hakkab

Templeid külastades, aga ka igapäevaselt mujal ei saa kellelegi märkamatuks jääda kirevad lillevanikud tagetese õitest. Miks just see lill ja mis on selle tähendus hindudele? Neid viiakse kõikidesse pühadesse kohtadesse nii pidustuste ajal kui ka lihtsalt jumalate austamiseks, need ripuvad kauplustes ja bussides, autodes ja postamentidel. Isegi ookeanilained toovad aeg-ajalt vanikuid või nende jäänuseid randa. Marigold ehk Tagetes on oma nime saanud etruskide tarkusejumalalt “Tages”. India kodudes kasutatakse tihti ka tagetese ja mango õitest tehtud vanikuid toranasid peaukse kohale riputamiseks. Üks tugev põhjus tagetese õite kasutamiseks on väidetavalt tema kaistefunktsioon putukate vastu. Tema üsna vänge lõhn peletab putukaid ja muid kahjureid eemale.

siin kasvab see lill põõsana , ega muidu neist õitest ei jagukski. Ootasin mitu minutit, aga paistis, et ka politseinikul oli tugev tõmme ja vajadus just selle taime kaitsvas rüpes oma märkmeid teha ja nii osa temast pildile jäigi

Aga hinduismis nagu ka kristluses, omistatakse tagetesele suurt spirituaalset tähtsust – siin on elu sellega igapäevaselt väga läbipõimunud. 25.märts on see päev kui külvatakse tagetese seemned, sest see on päev kui peaingel Gabriel teatas neitsi Maarjale , et nüüd on Jeesus Kristus tulemas….

Hinduismis sümboliseerib see lill häid endeid. Safran oranz värv tähendab loobumist ja selle viimine jumalatele üleandmist, alistumist. Õied on silmapaistvalt värvikad, nende kohalolek muudab sündmuse mitte ainult ilusaks vaid ka elavaks ja energiliseks. Oluline on ka see, et need õied on Indias väga kättesaadavad, kasvavad üle riigi, igal pool.

lillevanikud on kõige levinum and kabelites, templites jt pühades paikades,
neid saab osta ukse tagant enne sisenemist

Mis ma siis siin viimased nädalad teinud olen? Olen Human Designi raamatu tõlkimisega jõudnud viimasele leheküljele – ja seda viimast nüüd mitu päeva hoidnud! Kuna siin on raskusi internetiga, mis on äärmiselt aeglane kui teda üldse on, siis on mu tõlketöös ikka ette tulnud raskeid hetki – ülekantud tähendusi ja fraseoloogilisi verbe. Olen neid kogunud ajaks kui infole ligipääs paraneb. Aga – kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Mu inglastest naabrimehed on osutunud selle juures väga väärtuslikuks seltskonnaks ja nüüd ongi kõik sedasorti küsimärgid lahenduse leidnud. Ja tuleb see viimane leht ka ära lõpetada.

Kuidas kohalikud inimesed internetis surfavad on hämmastav. Nad saadavad sõnumeid ja pilte olles skuutriga keset liiklust – kõike nähes, kuuldes ja tajudes. Restoranide kiiret netti kasutavad peale minu loomulikult paljud, aga selliste tingimuste ja poosideni jõudmiseks nagu alloleval pildil on mul veel pikk maa minna.

istepinke ei eksisteeri ja kõnniteid mitmetes kohtades ka mitte. Aga kõik on kohandatav!

India tänavapilt on kirju ja õhtuses tuledesäras koos muusika ja soojusega on midagi müstilist. Nii värviküllane nagu on loodus, on ka inimesed. Mitmetes värvikombinatsioonides sarisid võib näha möödumas siin-seal nii hommikul kui õhtul, nii tänaval, poes kui rannas. Kõige kirevamaks kohaks osutus aga kangapood

üks väike nurgake suurest kangapoest, kuhu läksin Katriniga kaasa otsima talle nõela heinakuhjast – ja see saigi leitud!

Aga nüüd on aeg otsad siin Indias kokku tõmmata ja kohvreid hakata pakkima. Olen seda seni suutnud teha vaid mõttes. Ja jõudnud ka otsusele, et ühe koti jätan ennast siia ootama järgmist sügist.

Kas pole tõetruu monument koerast? Millised värvid, varjundid ja peensusteni lihvitud jooned! Tegin pilte sellest mitmete nurkade alt.

Ah – lõpeta juba ükskord ära!

One thought on “Happy Holi ehk kevad käes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.