Uus aasta

Uus aasta tõi uusi tuuli omajagu minu rutiini, kui 2-kuulist India elu päevakava ja kohanevat mõttemaailma selleks võib nimetada. Kuna avastasin fb-st, et Katrin on kolinud Calangutest Candolimi elama, siis leppisime kohtingu kokku ja koos ujumiste ja kohvijoomistega venis see kogemata kuue-tunniliseks. Ma polnud 2 kuud peale mõne skype-sessiooni ühtki sõna eesti keelt rääkinud ja kuulnud ja seepärast polnud vist võimalik ka seda sõnadevoolu peatada. Ja kuna me polnud kunagi varem kohtunud, siis ju oli nii mõndagi rääkida! Minu teadmised kohaliku elu ja India kohta laienesid mitmes suunas pika sammu võrra edasi.

Aga küllap on mul sõnade arv päevas loetud, sest see on ju ilmselge põhjus miks on blogipostitustesse nii pikk vahe sisse tulnud. Omajagu aitab kaasa ka see, et järjest vähemaks jääb siin asju, mille üle imestada. Kõik on kuidagi harjumuspäraseks muutunud:

-internetti ei ole – pigem paneb imestama kui ta on olemas! Kuigi mobiilne side näitab vahel ka mitut posti, siis on seal sees tühjus. Kõigile vist lihtsalt ei jätku. Sõnumil läheb teele saates mitu tundi aega, et kõrvaltänavasse kohale jõuda. Ainus, mis raudkindlalt iga päev ja mitu korda kohale jõuab on telefonioperaatori saadetud reklaampostitus uute pakettide kohta ja nende reklaamkõned – mille sisu ma ei teagi, sest ma pole kunagi suutnud seda rohkem kuulata kui alguses paar esimest sütitavat lauset. Numbrit blokeerida ka ei saa, sest nad helistavad iga päev uuelt numbrilt. Tihti ei saadeta nüüd enam üldse mitte midagi peale reklaamide; ka number öeldakse olevat kättesaamatu, kui keegi teine mulle helistada üritab. Jah – on valdkondi, milles india inimesed on geeniused! Üks neist on telemarketing.

Teine on kahtlemata kõige nägemine, tegemine ja orienteerumine korraga. Eriti torkab see silma liikluses – kitsal tänaval on su ees korraga erinevas suunas ja kiirusel liikumas üle 10 erineva objekti ja bussijuht suudab samal ajal veel vaadata kõrvale aknast välja, rääkida telefoniga ja hõigata midagi möödujatele – ja kõik suudavad selles segaduses kiiresti oma koha leida ilma kedagi riivamata. Ma ei imesta enam selle üle, aga jätkuvalt imetlen! Siiski kõige kitsamas kohas on ristmikul tipptundidel mitu politseinikku ka korda loomas. Nad ei näita mitte signaalidega kokkulepitud märguannetega, mis suunas roheline ja kus punane on, vaid näitavad juhtidele konkreetselt käega kas sina nüüd saad minna või mitte ja tõkestavad isendaga tee seal, kus parasjagu oodata vaja.

-nagu kinnituseks kadus selle postituse kirjutamise ajal ka elekter – aga tikud ja küünlad on ju nagunii selleks puhuks laual olemas. Ja praktiliselt iga päev läheb neid ka vaja. Tarbimine on tohutu, aga kuidas need kommunikatsioonisüsteemid siin vastu peavad, jääb üle jälle imetleda ja tänulik olla, kui ta taas tagasi on. Sest kui tänaval neid traate vaadata, mida mööda see elekter liigub, siis ega seal aru ei saa, kus on liin või kus liaan või loodus muudmoodi võimu tagasi haaranud…

Ilm on meil siin endiselt sama – päikseline ja soe, sel nädalal üle 32 kraadi ei lubata ja öösiti alla 20 samuti mitte. Öö ja päev sama pikad kui eelmisel aastal ja paljud põõsad on õitsema hakanud, kuid mõnel on samal ajal ka viljad küljes, nii et – pigem on see õite märkamine minu alateadvuse poolt salajane kevade märkide otsimine, et oma ajaarvamist kuidagi paika panna.

Lõpetuseks ikka üks lehmapilt ka. Millegipärast meeldib neile magada – võib nüüd julgelt öelda – aastast aastasse – kõnnitee kõige kitsama koha peal. Ja kuna tegemist linna peatänavaga, siis eelistavad nad pigem melu ja sagimist kui vaikust ja rahu.

One thought on “Uus aasta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.