Troopika

Pealkiri sai tegelikult veidi eksitav. Selgus, et India on siiski lähis-ekvatoriaalses vöötmes, mitte troopilises, aga ega balti mere äärest vaadatuna sel olulist vahet ei ole. Eriti novembris! Ja et kooligeograafiast on möödas juba omajagu aega, mille jooksul paljudel on selle sõna tähendus kõvasti laienenud, siis pole ka siinpool mõtet detailidesse laskuda. Mul endal hakkab vist edaspidi see sõna sümboliseerima ka stabiilset kaost internetiühenduses. Seetõttu jäi mul ka eelmisel nädalal pooleli üks ilmajutt lähenevast vihmast -mis paistis sel hetkel täiesti uskumatu. 

Ja sadaski vihma! Lausa kaks päeva järjest, kuid mitte kogu aeg vaid vahelduvalt. Korra oli ka äike. See kõik  tegi piisavate soojakraadide juures õhu nii niiskeks, et kõik kleepus ja higi voolas samamoodi või isegi rohkem kui 6 kraadi soojema ilmaga. Vihmaga ma väga väljas ringi käia ei tahtnud ja pilte sellest ei saanud teha – sellele oli kõigele muule lisaks ka üks omapärane põhjus:

Nimelt on kõik need siinsed palava ilma kleidid, millega kannatab siin kliimas elada, värvitud sellisel viisil ja värvidega, mis hakkavad märjaks saades kõike endasuguseks muutma. Kui kirjutasin mõni aeg tagasi oma raamatupoe otsingutest, siis sumades mööda veepiiri, viskas lainetus mu osaliselt märjaks. Õhtul koju jõudes olid jalad alt põlvedeni potisinised. Esimene mõte oli ehmatav – kas tõesti oli see jalutuskäik nii karm ja kurnav? ….aga et enesetunne selle pildiga kuidagi kokku ei läinud, siis tuli põhjuseid mujalt otsida. Õnneks oli see sooja vee ja seebiga üsna kergelt eemalduv sinine. Aga siniseks oli muutunud osaliselt ka kott ja seda  on tunduvalt tülikam puhastada.  Nii see tarkus tuleb! Ja vihma lähenemisel  tuleb ikka hoolega mõelda, kui pikk tee  ja kuhu ette võtta.

Minu saabumisest alates  ehk esimesed 3 nädalat on olnud siin Araabia mere idakaldal väga soe nii öösel kui päeval. Valmistusin juba selleks, et nii jääbki ja tuleb lihtsalt harjuda. Aga eilsest jäigi temperatuur 32 juures päeval pidama ja 25 öösel, nii et täiesti talutav. Kui ennustused paika peavad siis langeb öösel varsti 20 -ni. Lund siiski õnneks kuskilt ei paista!

Et mingi koha maa energiat tajuda, tuleb süüa selles piirkonnas kasvanud taimi ja puuvilju -olen iga päev seda teinud ja 3 nädalat olnud piisavalt pikk aeg, et selleni jõuda. Ma pole elus näinud koledamaid mandariine kui Indias – rohekaskollased, ebakorrapärased, plekilise koorega – ja kõige parema maitsega! Papaiat peetakse väga tervislikuks, aga mulle on ta ikka veel veidi imal ja harjumatu. Seevastu olen hakanud harjuma maracujaga – kuigi see vili seest sarnaneb kahtlaselt konnakudega – hall, sültjas ja mustade täppidega, mis on seemned – aga maitse on just täpselt parajalt magushapu. Indias on isegi banaanid veidi hapukad, aga väga head.  Granaatõuntega olen seni alati kehva valiku teinud või ongi nad kõik veidi riknema hakanud – need on siin kõik väikesed ja magusad.  Ananass on üks mu lemmikuid, mahlane ja magus – pole kunagi niipalju ananasse söönud kui siin selle mõne nädalaga. Nad on tunduvalt väiksemad kui Eestis müüdavad. Aga paistab, et Indias kohalikke puuvilju ei mürgitata ega väetata  – vähemalt sellisel määral küll mitte kui neid, mis Euroopa turule jõuavad. Banaanidel on küll oluline suuruse vahe ja ainult väikesed banaanid on mahedalt kasvanud. Suuremate kasvatustingimuste ja-meetodite kohta sõna ei võta, aga räägitakse…nii, et eelistan väikesi.

kohalik mahetoodang banaanid ja mandariinid(nimi on viimastel muidugi teine, aga sisu on mandariin)
ainuke vihmase päeva pilt rõdult kui päike ka ikka piilub ookeani kohalt puude vahelt
perekondlik jalutuskäik – ei saa ühtki postitust lehmata teha 🙂
nii trügivad tüütud autod vahele, aga nad ei lase end sellest häirida. mitte keegi neist.
hilisõhtune külaline toas
üks ilusamaid randu Goas, Anjuna

One thought on “Troopika

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.